Quantcast
skip navigation
Home About Events News Honors History Resources

Partners

Sponsors

Academic All-State

BOYS

2013-2014
‚ÄčAlbert Goerlitz, Owen-Withee
Ryan Gutenberger, Westby
Alex Hayden, La Crosse Central
Trey Horbinski, Necedah
Tom Jankowski, Plymouth
Ty Kartman, Cassville
Colin Ksobiech, Franklin
Lucas Marty, Monticello
Paul Miller, Kettle Moraine
Kollin Neils, Plymouth
Zander Neuville, Waupaca
Mitchell Oleson, Kettle Moraine
Kyle Schalow, Kaukauna
Joe Sherburne, Whitefish Bay
Reed Timmer, New Berlin Eisenhower
Ben VandeZande, West Bend East
Lucas Zuiker, Marshfield

2012-2013
Jason Derby, Cuba City
Brad Freeborn, River Falls
Joseph Hameister, Sheboygan North
John Lahti, Turtle Lake
Steven Minzlaff, Bay Port
Connor Myers, Grantsburg
Davis Nennig, Howards Grove
Michael Ottusch, Kettle Moraine
Aaron Retzlaff, Randolph
Mitchell School, Wittenberg-Birnamwood
Collin Seubert, Marathon
Justin Smith, Amery
Caden Untiedt, Edgar
Tim Wagner, Gale-Ettrick-Trempealeau
Cody Wichmann, Pulaski

2011-2012
Elliott Ashbeck, Marshfield
Ryan Benoy, Baldwin-Woodville
Trent Denlinger, Cuba City
Herman Feller, Westby
Kyle Franseen, Boyceville
Kirk Emmer, Slinger
Luke Heller, DC Everest
Jake Heuer, Beaver Dam
Phil Janisewski, Stanley-Boyd
Marcus Mauer, Elk Mound
Jack Meuer, West Bend West
Casey Schultz, Stoughton
Brandon Staffeil, DeForest
Travis Steffes, Mineral Point
Matthew Van Scyoc
Benjamin Wales, Three Lakes
Devin Yurk, Sheboygan North

2010-2011
Matthew Babel, Lake Country Lutheran
Noah Baryenbruch, River Valley
Garrett Bennett, Mineral Point
Andrew Borreson, Living Word Lutheran
Sam Clark, Cumberland
John Kopriva, Milwaukee Marquette
Robert Kraft, Superior
Chad Mazur, Reedsburg
DJ Mlachnik, St. John's NWMA
Brent Myers, Grantsburg
Ryan Probst, Appleton West
Ryan Prom, Oconomowoc
Austin Ryf, Winneconne
Andrew Schwoerer, Valders
Calahan Skogman, Seymour
Kyle Stankowski, Mosinee
Mitchell Voter, La Crosse Central

2009-2010
Austin Armga, Waupun
TJ Bray, Catholic Memorial
David Britton, Sheboygan North
Jon Criter, Plymouth
Donnie Hissa, Northwestern
Logan Johnson, Barneveld
Christian Koepnick, West Salem
Jacob Marty, Monticello
Michael Owen, Middleton
Mike Paluchniak, Oostburg,
Tyler Pauley, Osceola
Derek Schell, Catholic Memorial
Tommy Stadelman, Belleville
Garrett Thorn, Three Lakes
Spencer Tollefson, Eau Claire Memorial

2008-2009
Ben Averkamp - Germantown
Kevin Berg - Argyle
Tyler Brown - Eau Claire North
Alex Culy - Rice Lake
Nolan Free - Sheboygan North
Jordan Giordana - Kaukauna
Jack Kotecki - Coleman
Michael Mann - Rib Lake
Andy Minkley - Wauwatosa West
Brennan Olson - Luck
James Rindt - Medford
Jimmy Sherburne - Whitefish Bay
Desmond Smith - Watertown
Jack Taylor - Black River Falls
Erik Van Eperen - Freedom

2006-2007
Augie Saiz - Wisconsin Dells
Terrance M. Licht - Cadott
Phil Negri - Lakeland
Ryan Carlson - Osceola
Tyler Jump - Necedah
Tyler Timmerman - Cuba City
Austin Meier - Oshkosh West
Andrew Zimmerman - Oostburg
Greg Schrimpf - Manitowoc Roncalli
Vinny Ritchay - Wisconsin Rapids
Keaton R. Nankivil - Madison Memorial
David Mills - Evansville
Ben Kopitzke - Elkhart Lake
Aaron Epps - Black River Falls
Jared Heimerl - Suring
Thomas Kolander - Montello

2002-2003
Scott Vogel - Spooner
Brad Holland - La Crosse Central
Bradley Wehner - Sheboygan North
Bryan Koschak - Waterford
Colin Walsh - La Crosse Aquinas
Mike Toellner - Mayville
Rob Schaefer - Chilton
Dean Furton - Marinette
Kendall Syse - Pecatonica
Garrett Jones - Iowa-Grant
Marshall Watry - Rhinelander
Kyle Knight - Benton
Nate Hoeppner - Sussex Hamilton
Ben Creagh - Manitowoc Lincoln
Eric Greene - Markesan

2001-2002
J.J. Maule - White Lake
Daniel Grunfeld - Nicolet
Ben Kamps - Crivitz
Danny Thomas - Edgerton
Brian Enders - Laona
Steve Leschisin - Clayton
Joe Stellmacher - Berlin
Mark Gossens - Fox Valley Lutheran
Mat Peterson - Prairie du Chien
Ben Nemec - Fennimore
John Pawielski - Waupaca
Grant Gable - Reedsburg
Michael Letterman - Mosinee
Tim Law - Hudson
Darryl Schnell - Brookfield Central

2000-2001
Jason Chappell - New Berlin West
Matt Rohde - Weyauwega-Fremont
Clayton Hanson - Reedsburg
Matt Williams - Port Washington
Mark Been - Sauk Prairie
Jeremy Sherman - Crivitz
Jim Leonard - Flambeau
Mark Beckman - Osceola
Vince Strand - Kettle Moraine
Dan Zablotney - Racine St. Catherines
Casey Klein - Wisconsin Rapids Assumption
Brett Sjoberg - Prairie du Chien
Rick Witte - Mukwonago
Aaron Peters - Northwestern
Eric Lehman - Mayville

1999-2000
Allen Bateman - West Salem
Jamie Baumgart - Necedah
Joe Behnke - Loyal
Josh Buettner - Shawano
Garritt Boettcher - Osseo-Fairchild
Daniel Court - Barron
Peter Custer - Homestead
Matt Eggers - Cuba City
Jon Hansen - Manitowoc
Jake Hines - Ellsworth
Dan Konecng - Ripon
Mark Kumlien - Osceola
Nick Malinowski - Dodgeville
Dylan Page - Amherst
Marc Rothschadl - Superior
Aleksandar Tomic - Beaver Dam Wayland Academy

1994-1995
Brian Beinborn - Cuba City
Aaron Andres - Sauk Prairie
Colin Gasner - Mayville
Brett Borne - Dodgeville
Brad Borne - Dodgeville
Shaka Smart - Oregon
Jason Hahn - Shoreland Lutheran
Eric Konkol - Amherst
Eli Kelley - Three Lakes
Mark Danahy - Madison Memorial
Brian Schmidt - Wittenburg-Birnamwood
Sean Stephens - La Crosse Aquinas
Kristoff Ausderau - Whitehall
John Campbell - Wisconsin Dells
Craig Brandl - Auburndale
Chris Krantz - Madison Edgewood
Colin Wilmot - Brown Deer

1981-1982
Blaine Johnson - Amery
John Oftedahl - Fort Atkinson
Gary Ruch - Lake Geneva Badger
Tim Schneider - Lake Geneva Badger
Joe Dunham - La Crosse Logan
Mike Collins - Madison East
Darryl Flowers - Milwaukee Madison
Omar Atassi - Neenah
Bob Salm - Oshkosh North
Jay Erdman - Sheboygan North
Tom Marshall - Stoughton
Pete Gintner - Valders
Tony Robertson - Waterloo
Dirk DeWitt - Wisconsin Heights
 

 

GIRLS

2013-2014
Brittany Baldwin, La Crosse Central
McKenzie Banasik, Prairie du Chien
Lexi Brost, Nekoosa
Samantha Crowley, Ashwaubenon
Mackenzie Greisch, Appleton North
Meagan Herrick, River Ridge
Maya Jonas, Whitefish Bay
Rachel Kent, Eau Claire North
Julie Kijak, Mosinee
Taylor Nelson, Monona Grove
Allison Pickhardt, Randolph High School
Jaimee Pitt, Amherst
Rachel Schaser, Eau Claire Immanuel Lutheran
Krista Stribling, Whitnall
Sabrina White, River Ridge
Megan Wolf, The Prairie School

2012-2013
Sarah Benson, Northwood
Holly Denfeld, Edgar
Sarah Fotsch, Brookfield Central
Sydney Geisness, St. Croix Falls
Briana Gray, Nicolet
Abbie Hein, Eau Claire Immanuel Lutheran
Sierra Jiran, Lodi
Hailey Koch, Fall River
Blaire Lutes, Benton-Shullsburg
Samantha Murray, Waunakee
Allison Olley, Racine St. Catherine's
Nicole Paulus, Random Lake
Shaylan Reardon, Divine Savior Holy Angels
Lexi Weitzer, Waukesha South
McKayla Yentz, Sun Prairie

2011-2012
Morgan Banasik, Prairie du Chien
Kallie Boland, Seneca
Meghan Conley, West Bend West
Sarah Connolly, Newman
Kirsten Gunderson, Middleton
Katlyn Hoppman, Southwestern
Madison Johnson, Osceola
Emma Koeppel, Lake Mills
Ellen Kiser, Juda
Megan Kroll, DC Everest
Leah Nass, Manitowoc Lutheran
Allie Nelson, Augusta
Jenny Smith, Arrowhead
Brianna Tennyson, Kenosha Christian Life
Taylor VanderPlas, Ripon
Muriel Werner, Randolph
Lana Wieseman, Badger

2010-2011
Katy Allen, Waukesha South
Megan Combie, Columbus
Kaitlynn Eversoll, McFarland
Kerry Gardner, Middleton
Meagan Kopenick, West Salem
Sally Linzmeier, Valders
Ashley Luke, Oak Creek
Allison Ostrander, Seneca
Quinn Rear, Belleville
Sehar Resad, DeForest
Rachel Rongstad, Middleton
Deanna Scheller, Northwood
Taylor Thomas, Newman
Janelle VandenPlas, Luxemburg-Casco
Anika Whiting, Ashland

2009-2010
Gina Ambrose, Badger
Kassia Anderson, Fall Creek
Jamie Armstrong, Monroe
Kelly Brandenburg, DSHA
Courtney Flood, Delevan-Darien
Brittney Gossen, Manitowoc Lutheran
Rebecca Hobbs, Williams Bay
Dana Lewis, Brodhead
Alyssa Olp, Brilion
Katie Place, Black Hawk
Katilyn Raymond, Westfield
Megan Slavish, Beloit
Danielle Sullivan, Nekoosa
Stephanie Walek, Independence
Eliza Wortman, Germantown

2008-2009
Jordan Blaken - Melrose-Mindora
Courtney Buth - Appleton West
Anna Cole - Mondovi
Danielle Dixon - Benton
Courtney Doucette - Colfax
Hillary Friendsunh - Clear Lake
Brittany Gregorich - Altoona
Katrina Gehrig - Rhinelander
Sammantha Hoyt - Durand
Liz Neary - Cedarburg
Catherine O'Leary - Janesville Parker
Leah Rempert - Lake Geneva Badger
Tia Rupnik - Sheboygan South
Connie Urmanski - Edgar
Megan Wenig - Oshkosh West

2002-2003
Jenna Mason - Green Bay Notre Dame
Darci Kerzan - Pardeeville
Amber Brickl - LaFarge
Mallory Dieck - Oconto
Katy Searing - Mukwonago
Aubrianne Rote - Kettle Moraine
Karissa Cerroni - Sussex Hamilton
Ashley Hines - Iola-Scandinavia
Katherine Hackbarth - Divine Savior Holy Angels
Jess Huettl - Eau Claire Regis
Amy Meissner - Two Rivers
Heather Meyering - Marathon
Monica Charleston - Waukesha Catholic Memorial
Sarah Wright - Monona Grove
Michelle Carroll - Black Hawk

2001-2002
Jeannie Cullen - Janesville Craig
Lisa Krohkowski - Milwaukee Pius XI
Maria Schneider - Kaukauna
Ashley Chrisman - Laona
Shawna Liska - Kickapoo
Erin Olson - Waukesha South
Sharon Davis - Baraboo
Erin Voss - Milwaukee Pius XI
Karalyn Dehn - Beaver Dam
Calyssa Wurtz - Ripon
Laura Vraney - Manitowoc Roncalli
Jamie Knueger - Fall Creek
Holly Kaiser - Southwestern
Nicole Thome - Port Washington
Molly Menard - Eau Claire Memorial

2000-2001
Rebecca Remington - Iola-Scandanavia
Shannon Clerkin - Barneveld
Kimberly Becker - Platteville
Leslie Jauch - Baraboo
Krista Winter - McFarland
Amanda Meyer - Somerset
Stephanie Look - Port Edwards
Joanna Leafblad - Eau Claire Memorial
Emily Lyons - McFarland
Stephanie Roberts - Webster
Stephanie Williams - Shell Lake
Leah Vanderploeg - Drummond
Abby Beyer - Edgerton
Jamie Erickson - Drummond
Holly Olson - Rice Lake

1999-2000
Kristin Affeldt - Whitnall
Becky Arndt - Royall
Becca Buer - Mukwonago
Sara Denure - Rio
Hannah Kirking - Sparta
Mindy Kuhl - Lake Mills
Bekka Lindquist - Eau Claire Memorial
Angie Markowsky - Ripon
Kay Mikolajczak - Franklin
Patricia Nelson - South Shore
Andrea Oswald - Manitowoc
Kelly Schwerman - Kettle Moraine
Cassi Seubert - Slinger
Clarissa Weber - Waupaca
Amy Wyss - Monroe
Ashley Thayer - Royall

1994-1995
Sara Deignan - Monroe
Katy Byrne - Brookfield East
Nicole Westpahl - Lomira
Carrie Podolak - Baraboo
Erin Leahy - Oconomowoc
Deb Hughes - Monona Grove
Becky Knutson - Rhinelander
Amanda Kasper - Brillion
Deb Roper - Lancaster
Rosemary Fox - Edgerton
Melissa Sternhagen - Adams-Friendship
Melanie Cisler - Manitowoc Roncalli
Amy Piorkowski - West Allis Hale
Barb Seiler - Divine Savior Holy Angels
Sarah Pettinson - Darlington
Kris Feucht - Winnebago Lutheran
Corey Bronson - Nicolet

1981-1982
Cindy Moolen - Ashwaubenon
Lori Brown - Beloit Memorial
Dawn Anderson - Blackhawk
Tammy Barr - Clayton
Karen Anderson - Whitefish Bay
Kay Olson - Clintonville
Jenni Thomas - Clintonville
Shari Piehl - Clintonville
Jackie Slaats - Cuba City
Shelly Richard - Germantown
Alice Perrone - Howards Grove
Carmen Yaun - Janesville Parker
Desi Leering - Lake Mills
Ann Kildahl - Tomah
Amy Vandentangenberg - Wisconsin Lutheran